Sahurda nasıl beslenmeliyiz? Pratik tok tutan sahur tarifleri

sahurda.gif

Sahur, Ramazan ayında oruç tutan insanlar için güne başlamadan önce yaptıkları son öğündür. Sahurda doğru beslenmek, gün boyunca açlık hissini azaltacak ve vücudun enerji seviyesini korumaya yardımcı olacaktır.

 

Sahurda sağlıklı bir öğün için şunları yapabilirsiniz:

 

 1. Su içmek: Sahura kalktığınızda ilk yapmanız gereken şey, yeterince su içmek olmalıdır. Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak için en az 2-3 bardak su içmeniz ö
 2. Protein almak: Sahurda tüketilen yiyeceklerin protein içeriği yüksek olmalıdır. Bu, tokluk hissinin uzun süre devam etmesine yardımcı olacaktır. Peynir, yumurta, süt, yoğurt, kuruyemişler gibi protein kaynaklarından yararlanabilirsiniz.
 3. Tam tahıllı gıdalar tüketmek: Tam tahıllı gıdalar, uzun süreli enerji sağlayacak ve tokluk hissini artıracaktır. Bu nedenle, sahurda tam buğday ekmeği, yulaf ezmesi veya kepekli tahıllar gibi tam tahıllı gıdaları tüketebilirsiniz.
 4. Sebze tüketmek: Sahurda sebzeler, lif ve vitaminler açısından zengin olduklarından iyi bir seçim olacaktı Domates, salatalık, marul, yeşil biber, maydanoz, dereotu ve kök sebzeleri tüketebilirsiniz.
 5. Şekerli yiyeceklerden kaçınmak: Sahurda şekerli yiyecekler tüketmek, kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselip düşmesine neden olabilir ve açlık hissini artırabilir. Bu nedenle, rafine şekerli yiyecekler yerine taze veya kuru meyveleri ölçüsüne dikkat ederek tüketebilirsiniz.

 

Unutmayın, sahurda yeterli ve dengeli beslenmek, Ramazan ayı boyunca sağlıklı kalmanıza ve enerjinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Pratik tok tutan sahur alternatifleri

 

Sahur tariflerinin içeriklerinde dikkat edilmesi gerekenler;

 

 • Uykuya geçişi zorlaştırmayacak besinlerle yapılmalıdır.
 • Aşırı tuz içermemelidir.
 • Kişiyi rahatsız edecek (acı ve çok baharatlı) besinler içermemelidir.
 • Bağırsak hareketleriniz için yeterli seviyede sıvı ve lif içermelidir.
 • Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidrat kaynakları içermelidir.

 

Sahurda menü önerileri

 

 1. Yulaf ezmesi: Sıcak süt ya da sıcak su ile karıştırarak hazırlayabileceğiniz yulaf ezmesi, tok tutan bir sahur seçeneği olabilir. Üzerine taze meyveler ekleyerek daha besleyici bir öğün haline getirebilirsiniz.
 2. Omlet: Protein açısından zengin bir omlet, sahurda tok kalmanıza yardımcı olacaktır. İçine sebzeler, peynir gibi proteince zengin malzemeler ekleyebilirsiniz.
 3. Tam buğday ekmeği: Tam buğday ekmeği, kompleks karbonhidratlar açısından zengindir ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilir. Üzerine peynir, zeytin, domates gibi malzemeler ekleyerek besleyiciliğini arttırabilirsiniz.
 4. Smoothie: Sağlıklı bir smoothie, sahurda tüketebileceğiniz pratik bir seçenektir. Süt, yoğurt ya da kefir gibi protein kaynakları ile sebzeler, meyveler ve yulaf gibi malzemeleri karıştırarak hazırlayabilirsiniz.
 5. Kahvaltılıklar dışında besleyici ve doyurucu bir çorba, zeytinyağlı sebze yemeği, haşlanmış tavuklu & yoğurtlu salata, fırında sebze yemeği, kepekli peynirli makarna gibi öğünler de tercih edebilirsiniz.
Mesaj Gönder
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?